Statybų brangimas ir dar nepastatyto objekto rezervacija: ką privalu žinoti

Ketvirtadienis, 27 gegužės 2021

Kylant statybų savikainai, kyla ir galutinė nekilnojamojo turto objekto kaina. Vis dažniau pirkėjams tenka susidurti su statytojo reikalavimu keisti jau pasirašytos rezervacinės sutarties sąlygas ir didinti galutinę pardavimo kainą arba mažinti sutartyje numatytų darbų apimtis (daugiau apie tai galite pasiskaityti Brangstančios statybos: kur link einame?) Pirkėjui nesutikus, dažnai tokios derybos baigiasi sutarties nutraukimu. Kaip apsisaugoti nuo kylančių statybos kaštų, statytojų bei vystytojų taupymo kokybės sąskaita ar net sutarties nutraukimo?

Daug metų nekilnojamojo turto rinkoje dirbantys specialistai mano, kad su didžiaisiais vystytojais tokių bėdų neturėtų kilti. „Jie tikrai nenorės rizikuoti savo vardu ir tikrai nesiims tokių dalykų (sutarčių sąlygų keitimo, aut. pastaba), tai būtų sensacija”, - mano Justas Pranskaitis, Capital tinklo brokeris.

Didesnė tikimybė su nesklandumais susidurti tiems žmonėms, kurie ketina įsigyti smulkaus statytojo namą ar butą. Vienintelis patarimas, kurį gali duoti nekilnojamojo turto specialistai, - viską detaliai aprašyti rezervacijos ar preliminarioje sutartyje. „Tam, kad nebūtų tokių dalykų, kad statytojas pakelia galutinę kainą arba pareiškia, kad netinkuos sienų, nevedžios grindinio šildymo, nors buvo tartasi kitaip, preliminarioje sutartyje įtraukite punktą, kad galutinė kaina kinta tik tuo atveju, jei keičiasi namo kvadratūra. Jei perkamo namo plotas nesikeičia, tai ir kaina neturi kisti”, - pataria NT specialistas Mantas Sladkevičius. Jam pritaria ir ilgametę brokeriavimo patirtį turintis Arūnas Pranevičius ir priduria, kad reikia atsižvelgti į situaciją. „Jei statytojas jau dabar pradeda statyti namą, tai jis tikrai gali jau dabar užsipirkti reikalingų medžiagų šiandieninėmis kainomis. Bet jei jis dar neturi statybos leidimo ir statybas pradėti planuoja tik rudenį, tai tokiu atveju reikia tiesiai šviesiai su statytoju pasikalbėti, kaip bus kainomis, kaip jas užfiksuosite”.

Mažesnis statytojas gali paskaičiuoti, kad jam už sutartą kainą namo parduoti neapsimoka, ir nuspręs nutraukti sutartį. Jei statytojas atsisako parduoti jau rezervuotą namą, jis už sutarties nutraukimą turi mokėti baudą, kuri paprastai yra lygi avansinio ar rezervacinio mokesčio dydžiui. J.Pranskaitis dalinasi savo patirtimi, kad kai kurie pirkėjai bijo palikti didesnį avansinį mokestį. „Galbūt vis tik reikėtų palikinėti didesnį avansą, nebijoti to. Jei, tarkim, namas kainuoja 180 tūkst. eurų, pirkėjas sumoka 5 tūkst. eurų avanso, o po kurio laiko atsiranda žmogus, kuris už tą namą pasiūlo 195 tūkst. eurų. Tai statytojas paskaičiuoja, kad sumokėjus 5 000 eurų baudą pirmam pirkėjui ir pardavus namą antram, jis gaus didesnį pelną”.

M.Sladkevičius teigia, kad ir jis yra pastebėjęs, jog pirkėjai nori mokėti kuo mažesnį avansinį mokestį. Galbūt tuo metu ir atrodo gerai, kad reikėjo palikti mažą sumą pinigų, tačiau iš kitos pusės apsidraudimui tai gali būti per maža suma ir statytojas ar pardavėjas, atsiradus kitam pirkėjui, kuris pasiūlo didesnę kainą, ar pastebėjęs, kad rinkoje kainos išaugo, labai lengvai paskaičiuoja, kokiu atveju jam lieka didesnis pelnas ir neretu atveju jis pasirenka sumokėti baudą už sutarties nevykdymą ir parduoti butą ar namą kitam.

Šaltinis: NT tiesiogiai

Temos: Statyba