„Tautos namų“ kūrėjus įkvėpė šiaudiniai sodai

Trečiadienis, 08 rugsėjo 2021

Rugsėjo 2 d. buvo surengtas viešas Nacionalinės koncertų salės, dar vadinamos „Tautos namais”, projekto pristatymas visuomenei. Pristatymo metu projekto autoriai visuomenei pristatė savo pasiūlymus, pasidalino projekto kūrimo užkulisiais bei atsakė į gyventojų klausimus.

Nacionalinės koncertų salės pristatymą pradėjo vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis, planuojamą koncertų salę pavadindamas „svarbiausiu šio šimtmečio Lietuvos kultūriniu objektu”.

Įžanginį žodį tarė ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Jo teigimu, Nacionalinės koncertų salė svarbi ne tik dėl savo kultūrinės paskirties. Ji miestui svarbi ir kaip architektūrinis objektas, nuo kurio atsiveria miesto vaizdas ir kuris užima reikšmingą vietą miesto panoramoje. Mero nuomone, labai svarbu, kad projektuojama salė įsilietų į Vilniaus Senamiestį ir aplinkines erdves. „Mūsų ambicija yra tokia, kad mes turime turėti koncertų salę ir kitas menui tinkamas erdves, ir kartu turime turėti urbanistiškai ir architektūriškai ypatingai aukštos vertės pastatus, kad džiugintų mus visus”.

„Tautos namų” projekto autoriai - ispanai

Nacionalinės koncertų salės projektas buvo atrinktas 2019 metais paskelbus tarptautinį konkursą. Konkursas sulaukė didžiulio susidomėjimo visame pasaulyje. Jame dalyvavo 305 architektai ir architektų studijos, iš kurių buvo sulaukta 248 projektų iš 57 šalių. Projektai buvo pateikiami ne tik brėžinių ir vizualizacijų pavidalu, bet ir modeliais, kuriuos buvo galima įstatyti į didesnį miesto maketą ir pasižiūrėti, kaip pastatas įsikomponuoja jau esančioje aplinkoje.

Konkursą laimėjo Madride įsikūrusi architektų studija „Arquivio architects”, atstovaujama architekto Daniel Fraile.

Tikslas - sujungti erdves

„Rengdami projektą mes matėme, kad teritorija yra tarsi padalinta į tris dalis: Tauro kalną, senąjį pastatą - Profsąjungų rūmus, ir Liuteronų sodą, buvusias evangelikų kapines. Mums buvo labai svarbu sukurti unikalią vientisą erdvę, o ne tris atskiras erdves”, - pristatydamas projektą kalbėjo jo autorius Daniel Fraile. Ankstesnis pastatas uždengė vaizdą iš Liuteronų sodo. Taip pat senasis pastatas, būdamas kalvos viršūnėje, atrodė žemesnis, nes kalno aukštis vizualiai sumažina pastatą. „Kurdami projektą supratome, kad turime sukurti kompleksą, kuris sujungtų erdves, o ne jas padalintų”. Taip pat projekto autoriai sprendė, kaip masyviu pastatu neužgožti miesto panoramos.

Nacionalinės koncertų salės projektą sudaro keturi skirtingo dydžio ir funkcionalumo elementai. Didžiausiame jų bus įrengta didžioji salė, skirta simfoninio orkestro koncertams. Antrasis, šiek tiek mažesnis elementas - mažoji salė. Ji bus skirta įvairioms muzikinėms bei teatro veikloms. Trečiasis elementas, kurį architektai pavadino „Tautos sale”, bus skirtas edukaciniams užsiėmimas bei konferencijoms. Ketvirtasis elementas, esantis šalia didžiosios salės - repeticijų salė.

Sujungus viešąja erdve visus elementus į vieną, buvo sujungtas ir Liuteronų sodas su Tauro kalnu, o apželdinus pastato galinės dalies stogą, jis pavirstų Liuteronų sodo tęsiniu.

Kurdami projektą, architektai stengėsi jame atspindėti ir visai lietuvių tautai svarbius dalykus. Projekto fasadas papuoštas iš šiaudų rišamų sodų ir miško medžių motyvus primenančiais raštais.

Lietuviški motyvai, įkvėpę projekto autorius

Svarbu - maksimalus koncertų salės funkcionalumas

Nacionalinė koncertų salė turės kelis įėjimus. Pagrindinis bus nuo Tauro kalnos. Jis bus skirtas koncertų klausytojams. Muzikantai ar aktoriai, atvykstantys koncertuoti, turės būtent jiems skirtą įėjimą iš V. Mykolaičio-Putino gatvės. Šiuo įėjimu naudosis ir pastate dirbantis personalas. Architektai, kurdami projektą, privalėjo pagalvoti ir apie renginiams reikalingos technikos atgabenimą. Tam yra skirtas specialus privažiavimas prie pastato, kuris bus tinkamas net ir didžiausiems sunkvežimiams, tačiau jo nesimatys nei nuo Liuteronų sodo pusės, nei nuo pagrindinių gatvių.

Įėjimas muzikantams ir aktoriams

Anot projektą pristatančio architekto Daniel Fraile, Nacionalinė koncertų salė galės būti apšviesta įvairiausiomis spalvomis, ją bus galima išnaudoti įvairiausioms meninėms šviesos instaliacijoms. Tam tikslui bus naudojamas specialus stiklas, kurį apšvietus, bus sukurtas brangakmenio efektas.

Kadangi visos didžiųjų pastato elementų sienos yra stiklinės, ant jų iš vidaus bus galima demonstruoti meninių darbų parodas, kuriomis grožėtis miestiesčiai galės iš sodo, esančio ant pastato galinės dalies stogo. Architektas tikisi, kad „Tautos namai” taps mėgstama vieta fotografuotis ir pasigėrėti miesto vaizdais.

Koncertų salės vaizdas iš Liuteronų sodo

Daug medžio elementų, puikios akustinės savybės ir beribės apšvietimo galimybės

Pastato viduje projekto autoriai stengėsi sukurti šiltesnį ir jaukesnį vaizdą. Tam naudojo daug medžio tekstūros ir medžio atspalvių. Vidinės pastato sienos ir lubos bus medinės, o grindis puoš metalo juostos. Viduje bus daug erdvių, kur žmonės galės lengvai vaikščioti iš vienos į kitą.

Didžiosios salės interjere vyraus medis ir medžio atspalviai, apšvietimo spalvą bus galima lengvai pakeisti pagal vyksiančio renginio reikalavimus. Architektas atkreipė dėmesį, kad tiek pastato išorėje, tiek viduje yra tokie patys skersiniai miško medžių motyvai, sukuriantys bendrą visumą. Virš pagrindinės salės bus kavinė, iš kurios atsivers nuostabus miesto vaizdas.

Virš orkestrui skirtos vietos bus didžiulis deimantą primenantis reflektorius. Juo bus galima keisti apšvietimo intensyvumą bei spalvą visoje salėje, atsižvelgiant į vykstantį renginį. Taip pat bus galimybė apšviesti tik orkestrą, solistą ar vargonus, o likusią dalį salės užtemdyti.

Didžioji salė

Mažoji salė yra skirta teatro pasirodymams. Joje yra klasikinė scena ir vietos žiūrovams. Šią salę bus galima transformuoti į visiškai kitokią erdvę. Teatro salė, talpinanti 500 žiūrovų, gali pavirsti 800 stovimų vietų sale ar sale, skirta konferencijoms ar kitoms veikloms.

Mažoji salė, skirta teatro pasirodymams

Transformuota mažoji salė

„Tautos salė” skirta edukacinėms veikloms bei konferencijoms. Čia gali būti organizuojami vieši pristatymai, parodos ar net vestuvės.

„Tautos salė”

Repeticijų salė, kaip ir didžioji salė, bus kuriama kartu su pirmaujančia akustinių sprendimų kompanija „Nagata Acoustics”. Orkestro repeticijas galės stebėti ir žiūrovai. Ši erdvė puikiai tiks ir jaukiems kameriniams pasirodymams. Įdomu tai, kad repeticijų salės apšvietimas dalinai bus natūralus, tad iš lauko bus galima matyti, kas vyksta viduje.

Repeticijų salė

Bendras Nacionalinės koncertų salės plotas bus apie 19 406 kv. m, o kartu su automobilių parkavimo vietomis ir krovinių platforma - 21 544 kv. m.

Gyventojams labiausiai gaila medžių ir vietos važinėjimui su rogutėmis

Viešo projekto pristatymo metu visi norintieji galėjo užduoti savo klausimus projekto architektams ar pateikti savo pasiūlymus, kaip būtų galima labiau Nacionalinę koncertų salę pritaikyti visuomenės poreikiams.

Didžioji dalis gyventojų užduotų klausimų buvo susijusi su pastato aplinka - medžiais, takeliais, galimybe į kalno viršų patekti neįgaliesiems. Statant kompleksą, bus persodinta virš 20 medžių - daugiausia vidutinio amžiaus ąžuolų, dar 16 medžių teks pašalinti. Gyventojai susirūpino persodinamų ąžuolų prigijimo naujoje vietoje tikimybe. Anot projekto autorių ir vadovų, medžių persodinimas vyks laikantis visų numatytų reikalavimų ir stengiantis kuo mažiau žalos padaryti medžiams, tad tikimybė, kad ąžuolai prigis po persodinimo, yra didelė.

Pagal naująjį projektą ant kalno atsiras daugiau takelių. Dalis jų bus su laiptais, dalis bus pritaikyta neįgaliesiems ar šeimoms su vėžimėliais. Gyventojų manymu, dėl naujai įrengtų takelių nebeliks vilniečių pamėgtos važinėjimosi rogutėmis vietos. Architektas patikino, kad nauji takai buvo įrengti senųjų takų vietoje ir erdvės važinėjimui rogutėmis ar sportui tikrai užteks.

Buvo pasigesta daugiau vietos dviračių saugykloms. Projekto architektas prižadėjo tai apsvarstyti su kitais projekto rengėjais ir pateikti atitinkamus projekto pakeitimus.

Nacionalinės koncertų salės statybos darbus tikimasi pradėti 2023 m. 2021 m. balandį Vilniaus savivaldybės pateiktais duomenimis, statybos kainuos 74,83 mln. Eurų.

Nacionalinės koncertų salės pristatomasis video: https://www.youtube.com/watch?v=9VDXyAK_7fg