Realu.lt

Vilniuje būstų pasiūla mažėja, kainos – toliau auga

Vilniuje būstų pasiūla mažėja, kainos – toliau auga

Laisvų butų pasiūla pirminėje Vilniaus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje nuo metų pradžios sumažėjo apie 13 proc., o jų kainos per šį laikotarpį pakilo 4,4 proc. Ekspertų teigimu, Rusijos vykdomas karas Ukrainoje nesustabdė NT brangimo Vilniuje ir, tikėtina, kad dėl brangstančių statybinių žaliavų bei didėjančios paklausos kainos sostinėje ir toliau kils.

Vilniaus gyvenamojo NT kainų pokyčius bei tendencijas kas mėnesį analizuoja nuomos su galimybe vėliau būstą išsipirkti paslaugas teikiančios kompanijos „Numai“ analitikai.

„Didžioji dalis butų Vilniuje šiuo metu yra parduodami net nepastatyti – „iš popieriaus“, o kovo mėnesį smarkiai krito tiek jų pardavimai, tiek naujų objektų pasiūla. Tačiau kainos toliau didėjo. Yra pagrindo manyti, kad dėl augančios statybų savikainos ir didėjančios būsto paklausos kainos Vilniuje ir toliau kils“, – teigia bendrovės „Mano numai“, valdančios prekės ženklą „Numai“, vadovas Aurimas Čiagus.

Anot jo, kylant NT kainoms, didžiausia kliūtimi norintiems įsigyti būstą sostinėje išliks nepakankamas sukauptas pradinis įnašas arba jo neturėjimas.

Karas mažino pardavimus, bet ne kainas

„Numai“ duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį pirminėje Vilniaus NT rinkoje buvo parduoti 916 butų. Sausį parduoti 395, vasarį – 415, o kovą vos 106 butai.

„Kovo mėnesį Vilniaus NT rinkoje fiksavome smarkiai sumažėjusį pardavimų kiekį – vystytojai butų pardavė net 4 kartus mažiau nei vasarį. Pirmąją kovo savaitę rinka buvo visiškai sustojusi, tačiau į mėnesio pabaigą pardavimai pradėjo atsigauti“, – sako A. Čiagus.

Pasak eksperto, nors Rusijos vykdomas karas Ukrainoje ir pristabdė naujų butų pardavimus Vilniuje, tačiau jų kainos ir toliau augo. Per kovo mėnesį laisvų butų kvadratinio metro kaina, lyginant su vasariu, paaugo 1,6 proc., o nuo metų pradžios padidėjo 4,4 proc.

„Numai“ duomenys rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį rinkai buvo pasiūlyti 727 nauji butai: 559 sausį, 134 vasarį ir vos 34 kovo mėnesį.

„Per pirmąjį ketvirtį Vilniuje buvo parduota 26 proc. daugiau butų, nei buvo pristatyta rinkai. Tai rodo, kad butų pasirinkimas toliau mažėja“, – aiškina A. Čiagus.

Anot jo, kovo mėnesio duomenimis, Vilniaus pirminėje NT rinkoje yra likę apie 2500 laisvų butų. Lyginant su metų pradžia, jų pasiūla sumažėjo 13 proc. Vidutinė laisvų butų su daline apdaila kv. m kaina siekia 2800 eurų, o vidutinis plotas – 50 kv. m.

„Iš visos pasiūlos priminėje rinkoje vos penktadalis būstų jau yra pastatyti. Tai reiškia, kad didžioji dalis klientų būstą gali rinktis tik „iš popieriaus“, – pažymi ekspertas.

Kyla ir nuomos kainos

Pasak A. Čiagaus, antrinė būstų pardavimo rinka, reaguodama į toliau kylančias kainas pirminėje rinkoje, taip pat jas nuosekliai didina. Šiuo metu antrinėje rinkoje vidutinė parduodamo buto kaina su pilna apdaila siekia 175 tūkst. eurų arba 2850 eurų už kv. m. Lyginant su sausiu, laisvų butų kaina paaugo 5,5, proc.

„Pirkėjai prie brangstančios pasiūlos perka pigesnį turtą, o tai lemia, kad laisvų butų pasiūlos kaina po truputį kyla“, – aiškina „Numai“ vadovas.

Anot jo, didėjant NT kainoms kyla ir nuomos kainos. Šiuo metu laisvų nuomai siūlomų butų vidutinė nuomos kaina yra apie 650 eurų per mėnesį 50 kv. m butą. Lyginant su sausio mėnesiu, nuomos kv. m kaina Vilniuje pakilo beveik 8 proc.  

„Šiuo metu butų nuomos pajamingumas Vilniuje yra 4,5 proc. ir jis yra mažesnis nei buvo metų pradžioje. Toliau brangstant turtui pirminėje rinkoje tolygiai brangsta ir antrinė, tačiau nuomos kainų augimas dar nepasiekė piko“, – sako A. Čiagus.

Jo teigimu, tikėtina, kad ateityje nuomos pajamingumas stabilizuosis ir sugrįš į standartinį, maždaug 5,5 proc. siekiantį dydį, todėl Vilniuje matysime augančias nuomos kainas.

„Numai“ yra pirmoji nepriklausoma „Nuomokis ir pirk“ paslaugos teikėja Europos Sąjungoje. Veiklą pradėjusi 2019 m. gegužę, kompanija šiuo metu yra įsigijusi ir išnuomojusi daugiau nei 100 būstų, kurių vertė siekia daugiau nei 15 mln. eurų. Skaičiuojama, kad ateityje portfelio potencialas vien Lietuvos rinkoje gali siekti 100 mln. eurų.

Šiuo metu kompanija gyvenamosios paskirties objektus padeda įsigyti Vilniuje, Kaune ir Taline. 

 

Pasidalink naujiena