Vyriausybė pritarė įmonių steigimui virtualioje buveinėje (papildytas)

Trečiadienis, 24 spalio 2018

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui, kad įmonių steigėjai galėtų pasirinkti fizinę ar virtualią buveinę. Seimui pritarus Civilinio kodekso pakeitimams Lietuva taptų viena pirmųjų pasaulyje, įteisinusių virtualią buveinę.

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius teigia, kad taip norima supaprastinti juridinių asmenų steigimą.  

„Mažinama našta verslui, nereikės patalpų savininko sutikimo, kad būtų įsteigta įmonė, nors nėra realiai ten niekas laikoma. Kartu tai puiki galimybė tobulinti e. pristatymo paslaugas, kurias Registrų centras ir taip suplanavęs tobulinti šiais metais. Ir, žinoma, greitesnis dokumentų persiuntimas“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo V. Sinkevičius. 

Anot jo, daugelio jaunų ir sparčiai augančių įmonių darbuotojai, vadovai dirba nuotoliniu būdu, verslas neapsiriboja vienos valstybės ribomis, todėl fizinis adresas nebėra pagrindinis elementas, kuris apibūdintų įmonės buveinę ir užtikrintų pasiekiamumą.

Pasak ūkio ministro, šiuo metu 6 adresais įregistruota tūkstančiai įmonių, tačiau fiziškai jų ten nėra – jos  moka už galimybę būti ten prisiregistravusios. 

„6 adresai Vilniuje – daugiau kaip 8 tūkstančiai įmonių, panaši situacija Kaune. (...) Matome, kad visas internetas mirga šiomis paslaugomis – nuo 30 iki 60 eurų ir jums suteiks tą adresą. Suprantu, kad kažkam buvo geras verslas, bet turbūt yra kvaila, kad valstybėje apgaudinėjame patys save. Manau, kad siūlome labai progresyvų sprendimą“, – posėdyje kalbėjo V. Sinkevičius. 

Pasak ministerijos, šiuo metu neaišku, kiek tam reikės papildomų valstybės biudžeto ir kitų valstybės įstaigų lėšų. 

Registrų centro išankstiniais skaičiavimais, Juridinių asmenų registro ir Juridinių asmenų registravimo elektroninės paslaugos pakeitimams reikėtų apie 20-30 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų, o Registrų centro tvarkomiems registrams ir informacinėms sistemoms adaptuoti – nuo 400 tūkst. eurų. 

Ūkio ministerija nurodo, kad virtuali buveinė sudaro sąlygas ne tik steigti įmones elektroniniu būdu, kaip yra šiuo metu, bet ir užtikrinti efektyvią, saugią, teisinę ir įrodomąją galią turinčią komunikaciją su valstybės institucijomis ir kitais asmenimis virtualioje erdvėje.

BNS rugsėjį kalbinti IT sektoriaus ir užsienio investuotojų atstovai teigiamai vertina iniciatyvą. Informacinių technologijų asociacijos „Infobalt“ direktorius Paulius Vertelka teigė, kad galimybė įsteigti įmonę nereikalaujant „fizinės pašto dėžutės“ panaikins dar vieną biurokratinę kliūtį verslo plėtrai.

Asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė pabrėžė, jog visus verslo sąlygas gerinančius sprendimus reikia vertinti teigimai. Jos teigimu, virtuali verslo buveinė gali būti „visiškai netolima viso verslo ateitis“. 

Šiuo metu steigiant įmonę jos buveinė yra nustatoma pagal patalpų adresą. Dėl to nekilnojamojo turto neturintys įmonių steigėjai turi kreiptis į asmenis, turinčius patalpas ir gauti jų sutikimą registruoti įmonę. Pasirinkus virtualią buveinę turėtų būti nurodomas tik suteiktas elektroninio pristatymo dėžutės adresas Nacionalinėje elektroninių siuntų pristatymo informacinėje sistemoje.

Anot ministerijos, virtualios buveinės pasirinkimas palengvintų ir komunikaciją su valstybės institucijomis ir kitais asmenimis. Šiuo metu komunikacija dažnai yra neefektyvi, nes įmonių valdymo organai dažnai faktiškai nedirba registruotoje buveinėje.