Prancūzijos būsto rinkos nuosmukis palietė ir statomą Olimpinį kaimą Paryžiuje

Ketvirtadienis, 18 sausio 2024

Autorius: Realu.lt

Atletų kaimelį šių metų Paryžiaus olimpinėms žaidynėms statantys vystytojai ieško pirkėjų būstams, kuriuose Olimpinių žaidynių metu gyvens sportininkai ir jų delegacijų nariai. Būstai pirkėjams atitektų po žaidynių, tačiau dėl Prancūzijos nekilnojamojo turto rinkos nuosmukio rasti norinčių įsigyti šiuos būstus sekasi gana sunkiai.

Didžiulis kompleksas skurdžiame Saint-Ouen priemiestyje Paryžiaus šiaurėje pastaruosius ketverius metus buvo viena didžiausių statybų aikštelių Europoje. Daugelis didžiųjų Prancūzijos statybų grupių čia statė gyvenamuosius dangoraižius, kuriuose per olimpines žaidynes gyvens 10 500 sportininkų, o vėliau jie bus paversti privačiais, socialiniais ir studentams skirtais būstais.

Pasak „Icade“ vadovo, iš 88 butų, kuriuos grupė 2023 m. liepą pasiūlė parduoti privatiems asmenims, buvo parduota tik „apie dešimt“, o kainos dabar sumažintos maždaug 9 proc. iki 6 900 eurų už kv. metrą. Palyginti su vidutinėmis Paryžiaus kainomis, siekiančiomis apie 10 000 eurų už kv. metrą, šie butai yra ženkliai pigesni.

„Šiuo metu rinkos sąlygos yra šiek tiek sudėtingos dėl augančių palūkanų normų“, – praėjusią savaitę BFM sakė „Icade“ grupės vadovas Thibault Engles.

„Icade“ konkurentas vystytojas „Vinci“ savo svetainėje teigia, kad pardavė mažiau nei pusę šiuo metu rinkoje esančių butų, o apie 100 būstų vis dar laukia savininkų.

Thomas Lefebvre'as, internetinių nekilnojamojo turto svetainių „SeLoger“ ir „Meilleurs Agents“ ekspertas, teigė, kad naujos statybos būsto pardavimai Prancūzijoje per pastaruosius metus sumažėjo maždaug 30 proc.

„Rinka apsivertė labai greitai ir staigiai“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. „Nuo maždaug 1,0 proc. palūkanų normų 2022 m. sausio mėn. pakilome iki 4,0 proc. šiandien. Pirkėjų skaičius gerokai sumažėjo“.

Remiantis didžiausios šalies nekilnojamojo turto agentūros „Century 21“ duomenimis, maži pardavimai olimpiniame kaimelyje rodo didesnį Paryžiaus nekilnojamojo turto rinkos nuosmukį, kur kainos pernai sumažėjo 2,4 proc. Numatoma, kad šiais metais būsto kainos visoje šalyje sumažės 5-10 proc.

„Kai kurie vystytojai nusprendė iš anksto išbandyti savo (olimpinių) apartamentų rinką, kiti greičiausiai palauks“, – naujienų agentūrai AFP sakė anonimiškumo pageidavęs šaltinis vienoje olimpinės infrastruktūros srityje dirbančioje įmonėje. „Akivaizdu, kad prieš kelerius metus jie tikėjosi kitokių rinkos sąlygų“.

Pirkėjų nebuvimas sporto kaimelyje neturės įtakos nei žaidynėms, nei biudžetui, tačiau 3000 butų kompleksas yra pagrindinė renginio numatyto palikimo dalis. Didžioji dalis naujos žaidynėms skirtos infrastruktūros ir olimpinio miestelio buvo sąmoningai įrengta Senos-Saint-Denis regione, esančiame į šiaurės rytus nuo Paryžiaus, siekiant atkurti labiausiai nepasiturinčią žemyninės Prancūzijos teritoriją.

Silpstančioje rinkoje vienas iššūkių vystytojams yra pritraukti viduriniosios klasės šeimas į rajoną, kuris visuomenės sąmonėje ilgą laiką buvo siejamas su apleistais daugiabučių kompleksais ir dideliu nusikalstamumu.

„Jie (vystytojai) nepradėjo butų pardavinėti per anksti, jie pradėjo juos pardavinėti per aukštomis kainomis“, – naujienų agentūrai AFP sakė vietinės nekilnojamojo turto agentūros „Stephane Plaza“ Sent Uene vadovas Selimas Muhoubi. „Tai visada yra kainos klausimas“, - susidariusią situaciją komentavo ekspertas.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą

Temos: Pasaulis